Jak zacząć medytować? Medytacja to praktyka, która zyskała na popularności na całym świecie dzięki swoim licznych korzyściom, które znane są od kilku tysięcy lat w kulturach wschodnich, a w ostatnich latach ich dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł został sprawdzony przez liczne jednostki naukowo-badawcze. Wnioski z obu źródeł są takie same. Medytacja przynosi korzyści takiej jak: redukcja stresu, poprawa koncentracji oraz ogólne poczucie spokoju. Skoro medytacja przynosi tak wiele korzyści, to pojawia się kolejne pytanie jak wprowadzić ją do swojego codziennego rytuału aby poczuć się lepiej?
1. Zanim zaczniesz medytować – przygotuj swoją przestrzeń
Znalezienie odpowiedniej przestrzeni to pierwszy krok do skutecznej medytacji. Wybierz miejsce, które jest ciche, spokojne i wolne od zakłóceń. Może to być kącik w Twoim pokoju, wygodne krzesło, czy nawet spokojne miejsce w parku. Ważne, abyś czuła się tam komfortowo i bezpiecznie. Niech to będzie Twoje miejsce, które będzie kojarzyło Ci się z codziennym rytuałem dbania o swój dobrostan.
2. Zarezerwuj czas na medytację w swoim planie dnia
Regularność w praktyce medytacji jest kluczowa. Wybierz czas, który najlepiej pasuje do Twojego harmonogramu. Dla wielu osób idealnym momentem jest rano, kiedy umysł jest świeży i mniej rozproszony, ale każdy moment jest dobry, jeśli jesteś w stanie wtedy skupić swoją uwagę na medytacji.
Co rano, kiedy się budzimy, czekają na nas 24 nowiutkie, jeszcze nie napoczęte godziny. To bardzo cenny czas! Mamy szansę przeżyć je w taki sposób, by przyniosły nam i naszym bliźnim pokój, szczęście i radość. – Thich Nhat Hanh
3. Chcesz zacząć medytować – zacznij od krótkich sesji
Na początek wystarczy nawet 5 minut dziennie. Stopniowo zwiększaj czas swoich sesji medytacyjnych, gdy tylko poczujesz, że jesteś gotowy na więcej. Pamiętaj, że medytacja to maraton, a nie sprint.
4. Na początku skup się na oddechu
Jedną z najprostszych technik medytacyjnych jest skupienie się na własnym oddechu. To świetne rozwiązanie gdy umysł nie jest jeszcze przyzwyczajony do praktyk medytacyjnych. Jak zacząć medytować skupiając się na oddechu? Usiądź wygodnie, zamknij oczy i skup swoją uwagę na tym, jak powietrze wchodzi i wychodzi z Twoich płuc. Kiedy zauważysz, że Twój umysł zaczyna błądzić, delikatnie przyprowadź go z powrotem do oddechu.
5. Wykorzystaj gotowe praktyki medytacyjne
Dla osób, które wolą bardziej strukturalne podejście, istnieje wiele nagranych i gotowych medytacji, które oferują prowadzone sesje, muzykę relaksacyjną i wskazówki. To doskonały sposób, aby poznać różne podejścia do medytacji i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Na naszej stronie w zakładce medytacje znajdziesz gotowe praktyki, które pomogą Ci poznać różne rodzaje medytacji.
6. Okaż cierpliwość medytacja to długodystansowy bieg
Pamiętaj o tym, że początki mogą być trudne, ale kluczem do sukcesu w medytacji jest wytrwałość i cierpliwość. Nie zrażaj się, jeśli poczujesz trudności. To naturalne na początku, wykonujesz zupełnie nową czynność, do której stopniowo każdego dnia Twój umysł się będzie przyzwyczajał. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz uczyłaś się czegoś nowego? Być może był to pierwszy trening na siłowni, nauka tańca lub języka. Początki bywają trudne ale późniejsze efekty są warte tego wysiłku. Pamiętaj, że tak samo jest z medytacją. Wymaga ona praktyki i czasu, aby odczuć jej pełne korzyści.
Pewnego dnia uczeń zapytał Mistrza: – Jak długo trzeba czekać na zmianę? – Jeśli chcesz czekać – odparł mistrz – to bardzo długo.
Rozpoczynanie praktyki medytacyjnej może być jedną z najlepszych decyzji, jakie podejmiesz w trosce o dobrostan i dla swojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Pamiętaj, że początkowe trudności miną a korzystając z powyższych wskazówek, z łatwością wprowadzisz medytację do swojego życia i poczujesz jej korzyści.
Może zainteresują Cię te artykuły:
Czy medytacja redukuje stres: naukowe dowody na jej skuteczność
Jakie są korzyści zdrowotne płynące z regularnej praktyki medytacji?