Poranek to kluczowy moment dnia, który decyduje o Twoim nastroju, poziomie energii i ogólnym samopoczuciu na resztę dnia. O tym jak zaczynać dzień napisano wiele książek, przeprowadzono setki badań. Znacząca większość tych publikacji ma wspólny mianownik, który mówi tym, że jeśli chcesz zmienić swoje życie, to zacznij od wypracowania swojej porannej rutyny. Poranna rutyna, która zwiększa poziom energii jest ściśle związań z tym jak czujesz się w ciągu dnia.
Rozpoczynanie dnia od kilku prostych praktyk może znacząco poprawić jakość życia.
Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci zacząć dzień od dobrego nastroju i dużo energii.
1. Pozytywne myślenie a poranna rutyna
Nastaw budzik kilka minut wcześniej, nie zrywaj się z łóżka. Zanim to zrobisz, daj sobie chwilę na to aby rozpocząć dzień od afirmacji lub krótkiej praktyki wdzięczności za to co już masz. Po otwarciu oczu będąc jeszcze w łóżku, pomyśl o wdzięczności za ten poranek. Uśmiechnij się, powitaj ten dzień tak jakby to miał to być Twój wymarzony dzień. Przygotuj listę pozytywnych myśli, takich jak „czuję wdzięczność za nowe możliwości, które dzisiaj nadejdą”, które możesz powtarzać podczas porannej rutyny. Taka poranna rutyna, zwiększa poziom energii i od samego początku kieruje twój umysł na pozytywne obszary, które są w Twoim życiu i generuje dobre samopoczucie.
Każdy dzień jest nowym początkiem. Zacznij go świeżo i z optymizmem – Steve Maraboli
2. Nawodnienie
Po nocnym odpoczynku nasze ciała potrzebują nawodnienia. Wypicie szklanki ciepłej wody zaraz po przebudzeniu, jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie procesów metabolicznych, a dodatek cytryny i odrobiny soli może dodatkowo wspierać trawienie i detoksykację organizmu.
3. Obudź swoje ciało o poranku
Poranny trening nie musi być długi lub wyczerpujący. Już 10-15 minut aktywności, takiej jak joga, stretching, ćwiczenia lub szybki spacer, może zwiększyć poziom endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i energię na cały dzień. Ćwiczenia rano pomagają również w uwalnianiu napięć. Znajdź swoją ulubioną aktywność i niech to będzie Twoja poranna rutyna.
4. Medytacja
Wprowadzenie do swojej porannej rutyny codziennej medytacji, to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i zbalansowanie emocji. Nawet krótkie 5-10 minutowe sesje poprawiają koncentrację i uspokajają umysł. Wykorzystanie gotowych nagrań medytacji może ułatwić utrzymanie regularności.
Tu znajdziesz poranną medytację, która pomoże Ci naprawdę dobrze rozpocząć dzień.
5. Journalling
Znajdź 5 minut na poranne spotkanie ze sobą, możesz zapisać swoje myśli, to jak się czujesz, czego potrzebujesz. Taki poranny dialog zapisany w dzienniku świetnie wpływa na kreatywność i zrozumienie tego co jest naprawdę dla Ciebie ważne. Poranne zapiski możesz zacząć od praktyki wdzięczności, która jest najbardziej skutecznym narzędziem do zmiany życia na lepsze.
6. Planowanie dnia
Spędzenie kilku minut na organizacji i planowaniu dnia znacząco zmniejsza poziom stresu i zwiększa poziom skupienia w ciągu dnia. Zapisz najważniejsze zadania, ustal priorytety i przejrzyj kalendarz. Taka poranna rutyna pomoże Ci efektywnie zorganizować czas i przede wszystkim da Ci poczucie sprawczości oraz przygotowania na wyzwań nadchodzącego dnia.
20-30 minut dziennie to zaledwie ułamek dnia, ktory może naprawdę zmienić Twoje samopoczucie. Jeśli chcesz zmienić swoje życie, zacznij od poranka. Niech Twojaj poranna rutyna się rozwija, zacznij od jednej, dwóch rzeczy z powyższej listy i systematycznie dokładaj kolejne.
Tworzenie pozytywnej porannej rutyny to inwestycja w zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki temu zapewnisz sobie najlepszy start w nadchodzący dzień. To jak zalogowanie się do do lepszej rzeczywistości, każdego dnia.
Po przeczytaniu tego tekstu weź kartkę i zaplanuj jak chcesz aby wyglądała Twój poranna rutyna.
Pamiętaj, zacznij od małych rzeczy i dodawaj kolejne. Może poranna dobra myśl, szklanka ciepłej wody i 5 minutowy trening to wszystko na co w tym momencie możesz znaleźć czas. To świetnie! Zacznij od małych kroków, stawiaj je codziennie. Powodzenia!
Może Cię zainteresuje Dziennik wdzięczności: jak zacząć i jakie przynosi korzyści?
Warto przeczytać książkę Szczęśliwy mózg w której znajdziesz informacje o tym jak dbać o swój mózg.